İzmir’de Bir Travestilik Kutlaması

Bu oldukça karanlık ve kasvetli zamanlarda, biraz daha olumlu olmanın ve yıllar boyunca bir İzmir travesti olmaktan kazandığım tüm artıları kutlamanın güzel olabileceğini düşündüm.
Normal blogdan biraz daha uzun ama gerçekte bu sadece bir özet çünkü gerçek derinlemesine bilgi çok daha uzun sürebilir ve onu önümüzdeki haftalarda izolasyonda geliştireceğim!
  1. Gevşemeİzmirli bir travesti olmaktan  kazandığım en büyük artının, kadın giydiğimde tamamen kapanma yeteneği olduğunu fark ettim. Bana göre bu, anı yaşayabildiğimde bir farkındalık biçimi, buna sarışın bir an diyorum, çünkü örneğin giyinirken yemek yapmayı imkansız buluyorum, çünkü bu biraz ileriye dönük planlama gerektiriyor! Bazen son derece kişisel, bencilce bir şeydir. Travesti olmaya karar verdiğim ilk günlerde dışarı çıkmayı çok isterdim. Bugünlerde kendi başıma giyinerek akşamları İzmir sokaklarında dolaşmayı seviyorum. Dışarı çıkmayı sevmediğimden değil ama dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey olmadan tamamen travesti tarafınızla temasa geçtiğiniz bir akşam, kimse sizi yargılamadan sahip olabileceğiniz sayısız fikrin peşine düşmenizi sağlar. Feminenliğe izin verir, Kişiliğinizin seksi ve düpedüz çirkin yönleri, yükümlülükler olmadan yaptığınız şey üzerinde tam hakimiyete sahip. Çok özgürleştirici ve derinden rahatlatıcı.
  2. Stresi Yok Etme – Bu, öncekiyle yakından ilişkilidir, ancak daha çok bir başa çıkma stratejisiyle ilgilidir. Bu meşgul asla kapanmayan toplumda hepimizin kapatmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Çoğumuz kendimizi günümüz toplumunun stresli doğasına kaptırıyoruz ve özellikle işler ters gittiğinde çoğumuzun bundan kurtulmanın yolları oluyor. Kimisi için egzersiz, kimisi yemek yapmak, özel bir hobi, spor ya da benzeri aktiviteler. Baskıyı azaltmanın teşhirci bir yolu olarak bir kadın gibi giyinmeyi tercih ettiğim mekanizma olarak buldum. Kısa bir süreliğine hayatın stresini üzerimizden atıp eğlenmemizi, neden yaşadığımızı takdir etmemizi ve hem zihnimizi hem de bedenimizi olumlu şeylerle meşgul etmemizi sağlar.
  3. Kendinden Emin Olmak– Frak ve yüksek topuklu ayakkabılarla dışarı çıkmak, pratik yapanlar için bile çok göz korkutucu bir iştir. Kuşkusuz, zaman zaman bazı şeyleri gereğinden fazla düşünürsünüz ve bu kaygıya neden olur. Ancak bunu yaptığınızda, ‘riskli’ olduğunu düşündüğünüz daha sıradan şeyler çok hızlı bir şekilde önemsiz hale gelir. Bir travesti arkadaşımın İzmir’de Force 8 fırtınasında uçağı 50 metre eğimli bir denizde bir uçak gemisine nasıl indirdiğini ve öngörülemez doğası nedeniyle dışarı çıkmaktan çok daha fazla korktuğunu anlattığını hatırlıyorum. Bu da diğer riskleri, kararları ve yaşamı değiştiren hamleleri perspektif haline getirir. ‘Olabilecek en kötü şey nedir’ şeklindeki eski deyim çok önemlidir. Bu yönün genel olarak hayatıma daha fazla güven getirdiğini düşünüyorum.
  4. Sosyalleşmeİzmir travestilerinin paylaştığı ortak şey yüzünden o kadar geniş bir yaşam çeşitliliğinden o kadar çok insanla tanıştım ki, dürüst olmak gerekirse asla erkek modunda tanışamazdım. Sadece aynı yerlere gitmediniz, hoşgörülü bir grup insanla tanışmadınız. TV’ler, Sosyal Medya tarafından teşvik edilen ve giderek daha da kapanan sosyal grupların miyopluğuna sahip değilsiniz. Benim ve arkadaşlarımın sevdiği bir şey değilse, o zaman benim için değil, duyduğumuz normal bir şey. Ortak bir eğlenceye sahip olmak, pek çok farklı türden insanla yeni bir bağınız olduğu anlamına gelir. Sadece benim grubumda Elektrikçiler, bir Sigorta Acentesi, birkaç İnşaatçı, bir Tüccar Bankacı, bir kondüktör, Askerler, Depocular, Doktorlar, Taksi Şoförleri Avukatlar, Devlet Memurları hatta Mısırlı bir Bankacı varListe uzayıp gidiyor ve hepsi tek bir ortak noktayla o kadar çeşitli ki, ifadeye ihtiyaç duyan kadınsı bir taraf. Bu size hayata çok daha iyi bir bakış açısı ve topluma karşı yerel bir barda orta sınıf, rugger buggers ile mahsur kalacağınızdan daha açık bir tutum sağlar. ‘Aynıyız ama aynı değiliz’ ifadesi geliyor akla.
  5. İlişkilerTravestilere kesinlikle hayran biri ile bile hiçbir zaman mükemmel derecede pürüzsüz (veya düz) olmadı! Hepimizin herkesin zevkine uygun olmayan zaafları vardır. Ama tüm bunların yanı sıra, insanların bir ilişkiden ne beklemesi gerektiğini anlamama da yardımcı oldu. Kitaplarda veya dergilerde yazılan ideal bir şey değil, partnerlerin birbirini anladığı, birbirlerine boşluk verdiği ve toplumun onlara eşlerinin ne olması gerektiğini söylediğine göre birbirlerini yargılamadıkları kusurlu bir şey. Üstelik birbirinizle çok açık bir şekilde konuşmayı öğrenmelisiniz ve ‘erkek’ bir aile geçmişinden gelen ve ‘kendini saklayan’ bir kişi için bu çok çok zor ve her zaman devam eden bir çalışma olacak.
  6. Cinselliği ve Cinsiyeti Anlamak– Hepimiz kim olduğumuz ve neden böyle olduğumuz sorularına kapılırız. Travesti olmanın sana sağladığı harika şey, insanlığın tüm yönlerini kabul etmen ve kendin dahil herkesi belirli bir kutuya koymanın tamamen yanlış olduğunu anlamanı sağlamasıydı. Benzeriz ama farklıyız. Ayrıca cinselliği tamamen Hetero veya Gay olarak görmek de bir sürü saçmalıktır. Bu, hayatımız boyunca her zaman boyunca aşağı ve yukarı hareket ettiğimiz bir sürekliliktir. Hepimiz duruma, ihtiyaçlara, çekiciliğe ve en önemlisi zihniyete göre değişiriz. Biyolojik bir erkek ve dişi olduğunu takdir ediyorum, ancak çok az kişi bir erkek ve dişinin zihniyetinin ne olduğu hakkında konuşuyor çünkü o kadar kesin ve kuru değil. Kendini hiçbir zaman Kadın olarak görmedin ama kişiliğinde çok kadınsı bir yönün var biliyorum. Getirdiği daha yumuşak yönü ve kendini ‘alternatif’ görünümde sergilemenin daha gösterişli doğasını seviyorsun. İzmir’de bir travesti zihniyete sahip olmak kadar cinsiyet oyununun tüm yönlerini seviyorsun ve beraberinde pek çok farklı seçenek getiriyor.
  7. Flört– Tamam, bu tabu konu hakkında konuşmak istemiyoruz ama bunlar farklı zamanlar. O yüzden söyle Evet, travesti olmanın tüm seksi yönünü seviyorsun. Kız arkadaşıma, erkek modunda asla sahip olmadığım, travesti olmaktan bu harika iç vızıltıyı aldığımı söylüyorum ve bu beni biraz cilveli yapıyor. İlk günlerimde bu beni bir daha asla yürünmeyecek bazı karanlık yollara götürdü. Ama bunların hepsi kendini keşfetme yolculuğunun bir parçası. Kız arkadaşım, her şeyin yeni olduğu ve hayatın fırsatlarının açıldığı 21 yaşında olduğu gibi söylüyor. Çok kısa etekler de dahil olmak üzere her şeyin keşfedilmesi gerekiyor! Ama flört o kadar harika bir oyun ki, artık sevişmeye bile yol açmıyor ama neredeyse her travestinin hoşlandığı harika küçük bir spor. Yatmak için bir yol olmasa da bir spor olarak görün. Kadınlardan, hayranlardan ve diğer Travestilerden nasıl göründüğünüz için takdir alırsınız. hepimiz biraz buna can atıyoruz. Görünümü yapmamın ne kadar sürdüğünü bilen kadınlardan gelenleri özellikle takdir ediyorum. Ardından, şakalaşma ve cinsel imalar üzerine bir konuşma kurulur ve bu, havada yüklü bir ürperti yaratır. Gecenin sonunda insana gerçek bir sıçrama verir. Ama gerçekçi olun, bu bir tür fantezi varoluşudur ve hepsi gece yarısı ortaya çıkar, bu yüzden eğlencenin düşüşü bozmasına izin vermeyin! 
Scroll to Top